Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi
15 Temmuz 2024

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Diş Etinde Lezyonlar

Diş Etinde Lezyon Nedir?

Diş eti lezyonları, dişleri çevreleyen dokularda meydana gelen patolojik değişikliklerdir. Bu lezyonlar, dişlerdeki iltihaplar, travmalar veya gelişim sırasında oluşan deformasyonlar nedeniyle ortaya çıkabilir. İltihaba bağlı diş eti lezyonları en sık görülen türlerdendir. Dişlerdeki kanallar aracılığıyla meydana gelen bu süreç, dişlerin çürümesiyle başlar. Dişler, en dışta dayanıklı ve sert mine kısmı, altında daha zayıf bir dentin katmanı ve en içte pulpa odası adı verilen, dişlerin sinir-damar demetinin yer aldığı tabakadan oluşur.

Lezyonların Gelişim Süreci

Dişler çürümeye başladığında, öncelikle mine tabakasında aşınmalar meydana gelir. Bu aşamada çürük fark edilmez ve tedavi edilmezse, ilerleyerek dentin tabakasına ulaşır. Dentin tabakası, mine tabakasına göre daha zayıf olduğu için çürük daha hızlı ilerleyerek pulpa odasına ulaşır. Pulpa odasına ulaşan bakteriler, dişi nekroz etmeye başlar. Pulpa odası, içi boş ve kök ucuna doğru uzanan bir kanal şeklinde olduğundan, bu tabakaya geçen bakteriler kök ucuna ve çene kemiği içine rahatlıkla ilerler.

Lezyonların Yayılması ve Etkileri

Kök ucuna ve kemiğe yerleşen mikroorganizmalar burada organize olarak kemiği eritmeye ve tüm vücuda yayılmaya başlar. Bu durum tedavi edilmediğinde ilerleyerek kistler oluşturabilir, diğer dişlere yayılabilir, üst çenede maksiller sinüs içinde veya burun mukozasında ilerleyebilir, alt çenede mandibular kanal adı verilen alt çene sinir damar demetine zarar verebilir.

Diş Eti Dokusu ve Plakların Etkisi

Dişler, çene kemiğine periodonsiyum adı verilen periodontal liflerle tutunur. Her bireyde kemiğin üzerinde yer alan diş eti dokusu kalınlığı normal şartlarda 2 mm'dir. Ancak ağız bakımındaki eksiklikler varsa, dişlerin çevresinde plak adı verilen bakteri kolonizasyonları oluşur. Bu plaklar temizlenmediğinde diş taşlarına dönüşür ve bakterilerin tutunma potansiyeli artar.

Plakların Zararları

Dişlerin çevresindeki bakteri yoğunluğunun artmasına bağlı olarak, durum diş etlerine sirayet edebilir. Bu durum ilk etapta diş eti kanaması olarak belirti verir. Bu aşamada herhangi bir müdahale yapılmazsa, diş etinde ortaya çıkan enfeksiyonlar derinlere doğru ilerlemeye devam ederek kemiğe geçer ve kemikte kayıplara ve iltihaplara sebep olabilir.

Diş Köklerinin Özellikleri ve Travma

Her dişin kök kalınlıkları, uzunlukları ve sayıları farklılık gösterir. Köklerdeki bu farklılık, dişlerin kuvvet iletebilme kapasitelerini oluşturur. Dişlerde travmaya bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonlar, dişlere taşınabilecek kuvvetlerden daha fazla kuvvet gelmesi sonucu oluşur. Gece diş sıkma veya gıcırdatma, yüz bölgesine gelen darbeler, alt-üst çenenin birbirine göre uyumsuz olması nedeniyle oluşan ters kapanışlar sonucu bazı dişlere daha fazla çiğneme kuvveti gelmesi, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar, eksik dişler nedeniyle dişlerde meydana gelen devrilmeler sonucu dişlerin ters kuvvet alması gibi nedenlerle diş eti lezyonları oluşabilir.

Çene Kistleri ve Tümörler

Çenelerde kist ve tümörler de meydana gelebilmektedir. Bu grupta en sık görülen lezyon, 20 yaş dişleriyle ilgilidir. 20 yaş dişlerinin gömük kalması sonucu, dişleri oluşturan dokular normalde diş sürdükten sonra kaybolması gerekirken, kemik içinde hapsolur ve kemikte erimeler oluşturarak kistler ortaya çıkar.

Diş Eti Lezyonlarının Tedavisi

Diş eti lezyonlarını önlemek için ağız bakımına özen gösterilmelidir. Herhangi bir şikayet olmasa dahi, en az altı ayda bir diş hekimine kontrole gidilmesi, şikayet varsa da vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Harem

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Diş eti lezyonları neden oluşuyor ve tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açabilir? Diş etinde kanama yaşadığımda hangi aşamalarda müdahale etmek gerekir? Ayrıca, 20 yaş dişlerinin gömük kalması sonucu oluşan kistlerin tedavisi nasıl yapılıyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Harem,

Diş eti lezyonları genellikle kötü ağız hijyeni, diş taşları, yanlış diş fırçalama teknikleri veya diş eti hastalıkları nedeniyle oluşur. Tedavi edilmezse, bu durum diş eti hastalıklarının ilerlemesine, diş kaybına, çene kemiği erimesine ve diğer ciddi ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir.

Diş eti kanaması yaşadığınızda, ilk olarak ağız hijyeninizi gözden geçirmeniz ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız önemlidir. Eğer kanama devam ederse, bir diş hekimine danışmanız gereklidir. Diş hekimi, sorunun kaynağını belirleyip uygun tedavi yöntemini önerecektir.

20 yaş dişlerinin gömük kalması sonucu oluşan kistler genellikle cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Bu işlem sırasında kistin yanı sıra etkilenen diş de çıkarılır. Cerrahi işlem sonrasında doktorunuzun önerdiği şekilde bakım yaparak iyileşme sürecini takip etmek önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Popüler İçerikler

Malign Lezyon Nedir?

Malign Lezyon Nedir?

İlginizi Çekebilir

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Metastatik Lezyon Nedir?

Metastatik Lezyon Nedir?

LEEP Konizasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

LEEP Konizasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Güncel

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Güncel

Lezyon Kist Belirtileri ve Tedavisi

Lezyon Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Hiperintens Lezyon Nedir?

Hiperintens Lezyon Nedir?

Dişte Lezyon Çeşitleri

Dişte Lezyon Çeşitleri

Tümöral Lezyon Nedir?

Tümöral Lezyon Nedir?