Pankreasta Lezyon Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Pankreasta Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas, yaklaşık 15 cm uzunluğunda, karında mide arkasında bulunan bir organdır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısma ayrılır. Pankreas başı sağ karında on iki parmak bağırsağına bitişik bulunmakta, kuyruk sol karın içinde, bütünü ise baş ve kuyruk arasında yer almaktadır.

Pankreas kana salgılanan hormonlar yapar. Bunlardan özellikle kan şekeri düzeyini düzenlemek için insülin üretilmekte ve salgılanmaktadır. Amilaz gibi sindirim enzimlerini de yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmak için üretmektedir. Pankreasın içindeki pankreatik kanal bikarbonat bakımından zengin sıvı ve sindirim enzimlerini toplar ve mide ötesinde ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenum içine akıtır. Ortak kanal karaciğer tarafından üretilen safrayı toplar. Pankreatik kanal gibi ortak kanal da içeriğini on iki parmak bağırsağına boşaltır.

Pankreas Kistleri ve Lezyonlar

Pankreas kistleri baş, gövde ya da kuyruk gibi alanlarda pankreasın içinde veya pankreasın içinde yer alan sıvı toplanmış havuzlardır. Bazı pankreas kistleri içine sıvı salgılamaktan sorumlu hücrelerin özel bir tabakayla kaplı olması ile ortaya çıkan gerçek kistlerdir. Pankreas kistleri boyutu birkaç milimetreyle birkaç santimetre arasında olabilir. Birçok pankreatik kisti iyi huyludur ve hiçbir belirti vermez; fakat bazı kistler kanser ya da kanser öncesi kistlerdir. Prekanseröz kistler kanser olma olasılığı olan iyi huylu kistlerdir. Fakat bazı pankreatik kistleri kanser olabilir.

Pankreasta Lezyon Belirtileri

Pankreasta lezyonlar genellikle belirti vermezler. Ancak bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:
  • Karın ağrısı
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Sarılık
Pankreasta Lezyon Sebepleri

Birçok durumda belli bir pankreas kistinin sebebi bilinmemektedir. Genetik mutasyonlar kanser kistlerine yol açabilir. Bazı kistler ender olarak hastalıklarla ilişkilidir. Psödokistleri sık sık pankreatit ya da pankreas sindirim enzimleri erken aktif duruma gelmesi ve pankreasın kendisini sindirmesi gibi acı bir halde meydana gelebilir. Psödokistlere bir araç kazası gibi karından alınan bir travma sebep olabilir.

Pankreasta Lezyon Teşhisi

Pankreas lezyonlarının teşhisi genellikle aşağıdaki yöntemlerle yapılır:
  • Ultrasonografi
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)
  • Endoskopik ultrasonografi (EUS)
  • Kan testleri
Pankreasta Lezyon Tedavisi

Kistin türü ve belirtilere sebep olup olmadığına göre değişir. Bazen, herhangi bir tedavi gerekli olmayabilir. İyi huylu bir psödokist hatta büyük bile olsa bu sizi rahatsız etmediği sürece kendi haline bırakılabilir. Seröz kistadenom çok ender olarak kanser haline gelebilir. Aynı zamanda belirtileri ya da büyüme gibi sebepler olmadıkça kendi haline bırakılabilir.

Rahatsız edici belirtilere sebep olan veya daha çok büyüyen bir psödokist genellikle midenizi ve ince bağırsak için ağız yoluyla iletilen küçük bir esnek tüp kullanılan bir endoskop ve bir iğne ile boşaltılabilir. Ağrı veya diğer belirtiler sebep olan genişlemiş bir psödokist ya da seröz kistadenom cerrahi olarak giderilebilir. Fakat bir psödokist devam ediyor veya tekrarlayabilir durumdaysa alınır. Pankreas çoğu lezyonlarının diğer türlerinin tedavisi için kanser riski sebebiyle genellikle cerrahi olarak çıkarılması uygun olmaktadır. Cerrahi olarak kistin çıkarılması çok etkilidir ve tekrarlama olasılığı en azdır.

Sonuç

Pankreasta lezyonlar genellikle belirti vermeyen ancak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek oluşumlardır. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu lezyonların yönetimi mümkündür. Sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırarak, pankreas sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Metin ol

21 Nisan 2024 Pazar

Pankreas basında solid karekterde kitle lezyon tespit edildi.bunun için ne yapabilirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ecved

Pankreas, sindirim sisteminde önemli rolü olan bir organdır. oluşan kistler ileri ki dönemlerde sindirimi etkileyerek size olumsuz etkiler gösterebilir. Bu nedenle yapılacak olan tıbbi tedavilerin yanı sıra faydalı gelebilecek bitkisel çaylar ve kürler ile tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Yetkiner

Geçmiş olsun. Pankreastan bir örnek alınarak incelenip lezyonun iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı saptanır. İyi huylu tümörlere genellikle müdahale edilmez sadece takibi yapılır. Kötü huylu ise, endoskop veya iğne yöntemi ile lezyonun içindeki sıvı boşaltılabilir. Tedavi den yanıt alınmaz ise açık veya kapalı cerrahi müdahale uygulanır.

3. Cevap
cevap

Birol

Pankreas çevresinde meydana gelen lezyon oluşumuna karşı mutlaka detaylı inceleme yapıldıktan sonra hareket etmelisiniz. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda açık ya da kapalı cerrahi müdahale yaptırın. Doktorun yazdığı ilaçları kullanın ve bitkisel ürünlere yönelin. Bununla birlikte sağlıklı beslenme ve bir takım egzersizleri uygulamanız faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Tümöral Lezyon Nedir?

Tümöral Lezyon Nedir?

Dişte Lezyon Çeşitleri

Dişte Lezyon Çeşitleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Nodüler Lezyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Nodüler Lezyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Karaciğerde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Lezyon Hastalığı Nasıl Oluşur?

Lezyon Hastalığı Nasıl Oluşur?

Hiperintens Lezyon Nedir?

Hiperintens Lezyon Nedir?

Güncel

Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Güncel

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Rahimde Lezyon Rahimde Oluşan Lezyonların Nedenleri

Rahimde Lezyon Rahimde Oluşan Lezyonların Nedenleri

Hipodens Kistik Lezyon Nedenleri

Hipodens Kistik Lezyon Nedenleri

Böbrekte Hipodens Lezyon Nedir?

Böbrekte Hipodens Lezyon Nedir?

Böbrekte Lezyon Teşhisi

Böbrekte Lezyon Teşhisi

Karaciğerde Nodüler Lezyon Nedir?

Karaciğerde Nodüler Lezyon Nedir?

Karaciğerde Hipodens Lezyon Tanısı

Karaciğerde Hipodens Lezyon Tanısı