Beyinde Nodüler Lezyon Beyin Nodüler Lezyonları Belirtileri
26 Haziran 2024

Beyinde Nodüler Lezyon Beyin Nodüler Lezyonları Belirtileri

Beyinde Nodüler Lezyon

Beyin nodüler lezyonları, beyin hastalıkları içerisinde önemli bir yer tutar. Beyinde bulunan anormal doku kısımlarına beyin lezyonu adı verilir. Bu lezyonlar, genellikle test veya muayeneler yoluyla tespit edilir. Beyin lezyonları, açık lezyon ve kapalı lezyon olarak iki ana kategoriye ayrılır.

Açık ve Kapalı Beyin Lezyonları

Açık beyin lezyonları, genellikle bir kaza sonucu meydana gelir. Bu tür lezyonlar, kafa derisini geçerek beyin dokusuna zarar verir. Açık lezyonlar, zamanla büyüyebilir ve beyinde çeşitli etkiler yaratabilir. Kapalı beyin lezyonları ise ani hareketler veya darbeler sonucu oluşur. Bu nedenle, kişilerin tehlikeli işlerden veya ani hareketlerden kaçınmaları önemlidir. Ani darbeler sonrasında hemen bir şey hissedilmese de, zamanla hareketlerde değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Beyin Nodüler Lezyonların Belirtileri

Beyin nodüler lezyonları, beyinin her iki bölümünde de aktif olabilir ve genellikle sonradan ortaya çıkar. Bu lezyonlar nadiren ölümcül olmasına rağmen, dikkat edilmesi gereken önemli şikayetler arasındadır. Tedavi süreci vakit kaybetmeden başlatılmalıdır. Ameliyatın amacı, bu lezyonların beyine baskı yapmasını önlemektir. Beyin üzerindeki baskı, kişinin hareketlerinde değişikliklere neden olabilir.

Beyin Nodüler Lezyonların Belirtileri Nelerdir?

  • Travmaya bağlı olarak veya kaza sonucu meydana gelen lezyonlar, tomografi ile tespit edilebilir.
  • Bu lezyonlar, beyinde aktif halde bulunurken, küçük çaplı hayati tehlikelere neden olabilir.
  • Belirgin baş ağrıları sıkça görülür.
  • Ani bayılmalar meydana gelebilir.
  • Halsizlik ve hareket değişiklikleri gözlenir; doktor kontrolü son derece önemlidir.
  • Konuşma bozuklukları ve kekemelik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Beyin nodüler lezyonları bulunan kişilerin ameliyat öncesinde doktorlarına kan pıhtılaşması gibi bir hastalıkları olup olmadığını bildirmeleri son derece önemlidir. Ayrıca, yakın zamanda geçirilen hastalıklar hakkında da doktorun bilgilendirilmesi gerekir. İlaca karşı alerjisi bulunan kişilerin de bu bilgiyi doktorlarıyla paylaşmaları gereklidir. Beyin lezyonu ameliyatları sonrasında, her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler bulunur. Nadiren de olsa ölümle sonuçlanan vakalar olabilir; bu nedenle doktorun hastayı bilgilendirmesi şarttır.

Beyin Nodüler Lezyonların Tedavisi Nasıl Yapılır?

MR ve tomografi sonrasında beyin lezyonu tanımlanmışsa, gerekli tedavi işlemleri başlatılır. Beyin lezyonlarının tedavisinde cerrahi müdahale gereklidir ve kesin çözüm için cerrahi müdahale dışında başka bir yöntem bulunmamaktadır. Ani baş ağrıları ağrı kesicilerle hafifletilse de, bu hastalığın ameliyatsız tedavi edilmesi mümkün değildir. Cerrahi müdahale ile lezyonun bulunduğu kısımda küçük kesikler açılarak lezyon temizlenir. Ameliyat sonrasında hastaya belirli bir süre hastanede bakım uygulanır ve ilaç tedavileri ile ağrılarının dindirilmesi sağlanır. Taburcu olduktan sonra hastanın dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgilendirme yapılır. Ameliyat sonrasında ağrılar görülebilir; ancak ağrı kesici ilaçlar kullanılarak bu ağrılar azaltılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Safiye

21 Nisan 2024 Pazar

Beyindeki lezyonlar vücutta ateş çıkarır mı.benim beynimdeki lezyonlar 8mm.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Gülay

Benim de beynimde 8mm lezyon var.endokronoliji dr gidiyorum ama herhangi bi tehlikesi yok dr baş ağrısı yapmaz,baş dönmesi yapmaz dedi.yıllık mr kontrolü gerekiyor bide 6 ayda bir kan tesleri yaplıyor.hormon testi kortizon testi.

2. Cevap
cevap

Berksoy

Merhaba, vücudunuzda ateş olma durumunu doktorunuzla paylaşmanızı öneririm onun bilgi vermesi sizi daha aydınlatıcı olacaktır. Lezyon izlenim gerektiren bir rahatsızlıktır. Onun için doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler.

3. Cevap
cevap

Tafte

Merhaba Safiye hanım. Beyindeki lezyonlar vücutta mutlaka problemler oluşmasına neden olur. Bu lezyonların en belirgin özelliği baş ağrıları ve baş dönmeleridir. Fakat lezyonun sizin üzerinizde nasıl bir etki oluşturduğunu ve bu ateşin lezyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını doktorunuza mutlaka sorun. Var olan ateşiniz devamlı ve sürekliyse şakaklardan yukarıda hissediyorsanız muhtemelen lezyondan kaynaklanır.

4. Cevap
cevap

Kutay

Oluşan lezyonun boyutu orta düzeyde risk teşkil ettiği için lezyonun bulunduğu yerde şişlik ve ağrılara sebep olabilir. Bu durum beraberinde vücut ısısını da etkilemektedir. Mr sonuçları neticesinde ancak bu durum net bir şekilde ifade edilir. Bu bakımdan detaylı bilgi için doktorunuza başvurmalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Popüler İçerikler

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

Editörün Seçtiği

Tümöral Lezyon Nedir?

Tümöral Lezyon Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Böbrekte Lezyon Teşhisi

Böbrekte Lezyon Teşhisi

Güncel

İntraepitelyal Lezyon Ne Demektir?

İntraepitelyal Lezyon Ne Demektir?

Güncel

Lezyon Kist Belirtileri ve Tedavisi

Lezyon Kist Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Lezyon Foramen Magnum Sendromu

Omurilikte Lezyon Foramen Magnum Sendromu

Hipodens Kistik Lezyon Nedenleri

Hipodens Kistik Lezyon Nedenleri

Hiperintens Lezyon Nedir?

Hiperintens Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Memede Solid Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Memede Solid Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Göğüste Lezyon İyi Huylu Göğüs Lezyonları

Göğüste Lezyon İyi Huylu Göğüs Lezyonları

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

LEEP Konizasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?

LEEP Konizasyon İşlemi Nasıl Uygulanır?